esek.gen.tr https://www.esek.gen.tr Eşek, Eşek Özellikleri ve Beslenme Şekilleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, esek.gen.tr Sun, 14 Jul 2013 00:00:00 +0000 Thu, 02 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Eşek Sıpası https://www.esek.gen.tr/esek-sipasi.html Wed, 05 Dec 2018 19:20:30 +0000 Eşek Sıpası, eşekler atgiller sınıfından tek tırnaklı, memeli otçul bir hayvan grubundadırlar. Eşeklerin çoğu evcildirler. Zebra, katır vs. gibi eşeğe benzeyen hayvanlar eşek sınıfına dahil olmayıp ayrı türlerdir.E Eşek Sıpası, eşekler atgiller sınıfından tek tırnaklı, memeli otçul bir hayvan grubundadırlar. Eşeklerin çoğu evcildirler. Zebra, katır vs. gibi eşeğe benzeyen hayvanlar eşek sınıfına dahil olmayıp ayrı türlerdir.Eşekler atlarla genetik olarak yakın akrabadır. Bu yüzden bütün özellikleri atlara benzer. Ancak eşeklerle atları ayıran mühim bir özellik vardır. Eşekler oldukça dayanıklı, arsız hayvanlar iken atlar daha narın ve zarif yapıya sahiptirler. Zaten eşek ile atların çiftleşmesinden sağlıklı yavrular dünyaya gelmektedir. 

Eşekler günümüzde hala iş hayvanı olarak kullanılmaktadır. Yük taşımada oldukça uzmanlaşmış eşekler çoğunlukla kırsal kesimlerde yetiştirilirler. Eşeklerin yavrularına sıpa denilmektedir. Eşekler kendilerini korumak için tekme atarlar ve ısırırlar. Eşeklerde atlar gibi ayakta uyurlar. Ortalama ömürleri 25-30 yıl olan eşekler kolay kolay hastalanmazlar. Eşeklerde filler gibi suyun varlığını çok uzaklardan algılayabilecek özelliğe sahiptir. Eşek sütü protein açısından tüm hayvanlar arasında en zengin içeriğe sahiptir. Eşekler mevsime bağlı olarak kızgınlık gösterirler. Atlarda olduğu gibi eşeklerde ilk baharda havaların ısınması ve artan güneş miktarına bağlı olarak kızgınlık gösterirler. 
 Eşek Sıpası
eşek sıpası nasıl doğar

Eşek yavrusuna sıpa denir. Eşekler kendi başlarına doğum yaparlar ve dışarıdan bir yardım almazlar. Doğan sıpa birkaç saat içinde ayağa kalkıp koşabilecek şekilde doğarlar. Eşeklerin inatçı olduklarına dair oluşan fikir, kimi zaman sahiplerinin bu hayvanların "kendini koruma dürtülerini" yanlış algılamalarından da  kaynaklanmaktadır. Bir eşeğe, onu zorlayarak ya da korkutarak, kendi yararına olmadığına güdülendiği bir işi yaptırmaya çalışmak oldukça zordur. Eşek sıpası genelde argo tabiri olarak bazı insanların kullandığı terimdir.
]]>
Yaban Eşeği https://www.esek.gen.tr/yaban-esegi.html Thu, 06 Dec 2018 14:53:22 +0000 Yaban Eşeği,Yaban eşekleri atgiller familyası türünden gelmektedirler. Yabaniler suya yakın çöllük arazide, evcil olan yabani eşeklerde insanların emrinde yaşarlar. Özellikleri yelesi dik ve kısa tüylü, kulaklar Yaban Eşeği,Yaban eşekleri atgiller familyası türünden gelmektedirler. Yabaniler suya yakın çöllük arazide, evcil olan yabani eşeklerde insanların emrinde yaşarlar. Özellikleri yelesi dik ve kısa tüylü, kulakları uzun, kuyruğu kısa ve ince püskülleri vardır. Yaban eşeklerinin ömürleri oldukça uzun 60 ila 100 yıl arası değişmektedir. Tür olarak da oldukça çeşitleri vardır, bunlardan bazıları Afrika yaban eşeği, Somali yaban eşeği, Asya yaban eşeği, Çizgili yaban eşeği, Moğol yaban eşeği, Evcil eşek gibi türleri vardır.

Atgiller ailesinden, tek parmak takımından bir memeli türü olan yaban eşekleri evcil ve yabani olarak yaşarlar. Bir diğer adına da 'Merkep, de denir. Geviş getirmezler. İri kafalı, uzun kulaklı, kısa dik kıllı yelesi, kısa kuyruğu, seyrek püsküllü genellikle gri tüylü olması ile attan ayrılırlar. Binek hayvanı, yük ve eşya taşıma hizmetlerine gayet elverişli, sabırlı, tahammüllü ve kanaatkar bir hayvandır. Yıllar öncesi atlardan önce yaban eşeklerini insanoğlunun hizmetinde kullandıkları söylenmektedir. Bir eşeği zorlayarak veya korkutarak, kendi yararına olmadığı takdirde inandığı bir işi yaptırmak oldukça zordur.

Yaban Eşeği

Fransa'da yapılan bir araştırma sonucu yaban eşeklerinin sütünün protein bakımından oldukça zengin süt olduğu ispatlanmıştır. Sütü  çeşitli hastalıklara da faydaları vardır. Yaban eşekleri az yem yiyerek, ot ve yapraklarla vs. çeşitlerle beslenirler. Yaban eşekleri her zaman temiz yerlere bastığı için temiz ve berrak olmayan suyu  içmezler. Yaban eşekleri yüzme bilmediği için dibini görmediği suya da girmezler. Zeki ve akıllı hayvanlardır. İspanya, Mısır, Merzifon'da, Kıbrıs'da  yaban eşek besiciliği eskiden beri yaygındır. Dar ve kaypak yollarda, uçurum kenarlarından geçerken gayet rahat ve özgüvenli yürürler. Çöllük arazilerde dolaşmayı severler ve hızlı koşarlar. Yaban eşeklerinin derilerini parşömen kağıdı imalatında kullanırlar. 

Afrika Yaban Eşeği türü evcil eşeklerin atasıdır. Afrika yaban eşeklerinin sırtlarından başlayan boydan boya omuz hizasından gövdesinden devam eden ön bacaklarına doğru inen siyah bir çizgi mevcuttur. Bazı türlerinde de bacaklarında enine koyu şeritler vardır. Tüyleri gri ve kırmızımsı kahverengi dir.  Afrika yaban eşeklerinin belli bir üreme mevsimleri yoktur, hemen hemen her mevsim çiftleşebilir gebe kalabilirler. Gebelikleri 12-13 ay sürmektedir. Gebelik sonucu doğum meydana geldiğinde tek veya nadiren de olsa iki yavru doğururlar. Yavrusuna Sıpa adı verilir. Erkek yaban eşeği ile kısrak yani dişi at eşleşirse yavrusu Katır olarak doğar. Erkek at yani Aygır ile dişi eşekle eşleştirilirse yavrusu Bardo bir katır türü doğar. Yaban eşeklerinin katır yavrusu diğer bardo yavrudan daha iri ve dayanıklıdır. Yaban eşeklerinin ömürleri oldukça uzun 60 ila 100 yıl arası yaşamaktadırlar. En belirgin özellikleri korkunç bir şekilde anırmalarıdır.  

]]>
Eşek Arısı Sokması https://www.esek.gen.tr/esek-arisi-sokmasi.html Fri, 07 Dec 2018 09:08:48 +0000 Eşek Arısı Sokması, özellikle de yaz aylarında insanların başlarına gelecek olan en talihsiz olaylardan bir tanesi, şüphesiz ki Eşek arısı sokmasıdır. Bazı bünyelerde Eşek arısı tarafından sokula bir insan, hayati Eşek Arısı Sokması, özellikle de yaz aylarında insanların başlarına gelecek olan en talihsiz olaylardan bir tanesi, şüphesiz ki Eşek arısı sokmasıdır. Bazı bünyelerde Eşek arısı tarafından sokula bir insan, hayati tehlike bile yaşamaktadır. Genellikle bütün arılar, Kuyruk kısmında bulunan küçük iğneleri ile sokmaktadırlar. Çoğu arı, bir insanı soktuğu zaman, soktuğu yerden iğnesini çıkaramaz. Böylesi bir durumla karşı karşıya kaldığı için sokan arı ölür. Bazı arı türleri iğnelerini soktukları yerden çıkarabilmektedir. Soktukları yerden iğnelerini çıkaran arı türleri genellikle yaban arıları olmaktadır. Eşek arısı da iğnesini birden fazla kere kullanabilir.

Eşek Arısı Soktuğunun Belirtileri:
 • Arı sokar sokmaz, her insan da ilk önce aşırı bir ağrı hissedecektir.
 • Ardından sokulan yer kızarmaya başlar ve şişme görülmektedir.
 • Bal arısı denilen arı türünün sokması, 1 gün içerisinde geçer. Herhangi bir müdahale yapılmamaktadır.
 • Eşek arısı ya da yabani arı tarafından sokulan birinde, şişlik 1 hafta kadar sürer.
 • Şişlik ve kızarıklığın 1 haftadan fazla sürmesi durumlarda müdahale edilmesi gerekmektedir

Eğer sizlerin de arı sokmasına alerjiniz varsa, o zaman mutlaka arı tarafından sokulur sokulmaz hemen hastaneye giderek doktora görünmeniz gerekmektedir. Alerjisi olan insanlarda, ilk başlarda; baş ağrısı ve bulantı görülmektedir. Hemen önlem alınması gerekmektedir. Aksi takdirde, havale geçirip ölümle sonuçlandığı bilinmektedir. 

Eşek Arısı Sokması

Alerjiniz varsa;

 • o zaman sizler de yanınızda mutlaka Adranalin Ampul bulundurmanız gerekmektedir.
 • Eşek arıları, Pastel renkli giysiler ve parlak renkli giysilerden çok hoşlanmaktadır. Alerjiniz varsa bu renkte kıyafetleri giyinmemeniz gerekmektedir.
 • Çiçek kokusu olan parfümleri kullanmayın.
 • Eşek arıları yemek kokusunu çok sever, bu yüzden dışarıda yemek yemeyin
 • Et kokusuna duyarlıdır. Mangal vs. gibi yerlerden uzak durunuz.
 • Herhangi bir arıyı, kovanının yanında öldürmeyiniz. Çünkü salgılayacağı koku sayesinde diğer arıları da çekerek, size saldırmasına neden olacaktır.
 • Eşek arısının hoşlanmadığı kıyafet, kahverengi ve siyahtır. Bu renkleri giymenizde fayda vardır.

Eşek arısının saldırmasından kurtulmak için;

 • Asla elinizi kolunuzu sallayıp, arıdan kurtulmaya çalışmayın
 • Mümkünse, elinizi yüzünüze kapatın
 • ve olabildiğince hızlı kaçın
 • Mümkünse çiçeklerin arasına kaçara, çömelin.

Eşek arısı Sokmasına karşı olmanız için, mutlaka şekerli şeyler tüketirken (kola, çay vb.) dikkat edilmesi gerekmektedir.

]]>
Eşek Sütünün Faydaları https://www.esek.gen.tr/esek-sutunun-faydalari.html Fri, 07 Dec 2018 09:28:59 +0000 Eşek sütünün faydaları, günümüzde oldukça fazla insan tarafından kullanılan ve cilt bakımına çok iyi geldiği söylendiği için Eşek sütü üretmek amacıyla birçok çiftlik kurulmuştur. Eşek sütü ilk başta, astım hasta Eşek sütünün faydaları, günümüzde oldukça fazla insan tarafından kullanılan ve cilt bakımına çok iyi geldiği söylendiği için Eşek sütü üretmek amacıyla birçok çiftlik kurulmuştur. Eşek sütü ilk başta, astım hastalarına iyi geldiği için kullanılmıştır. Ardından ise, zayıflamak isteyen özellikle bayanların çok büyük bir ilgisini çekmiştir.

Eşek sütü anne sütüne en yakın ve en doğal süt olmasından dolayı, çok pahalı olduğu bilinmektedir. Ülkemizde yeni yeni kullanılmaya başlanan bir süt olmasına rağmen, dünya ülkelerinin birçoğunda bu süt kullanılmaktadır.

Eşek Sütünün Faydaları:
 • Antibakteriyel etkisi vardır.
 • Bağışıklık sistemine çok iyi gelerek, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır.
 • Eşek sütü, kanser hastalıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır.
 • Anne sütüne benzediği için, bebeklerde kullanılabilir.
 • Astım hastaları bu süt sayesinde, artık daha rahat yaşamaktadırlar.
 • Bronşit hastalığına birebir olduğu bilinmektedir.
 • Herhangi bir cilt hastalığınız varsa ve sizlerde pamuğa sürdüğünüz eşek sütü ile cildinizi temizlediğinizde faydasını kısa sürede göreceksiniz.
 • Siroz hastalarının kurtarıcı olarak bilinmektedir.
 • Grip ve Soğuk algınlığı gibi hastalıklar için birebir olmaktadır.
 • Ateş düşürür ve Balgam söktürücü etkisi bulunmaktadır.
 • Ailenizde kalp hastası olan varsa, Omega 3 besini yüksek olduğu için sizler de tüketmeli ve kalp rahatsızlığından korunmalısınız.
 • Özellikle kemik erimesi olan ve yaşlı hastaların kullanması uzmanlar tarafından kullanılmalıdır.
 • Kilo vermek istiyorsanız o zaman sizlerde eşek sütünü tüketmeniz gerekmektedir.
 • Vücudunuzda bulunan tüm kötü bakterilere karşı savaş açmıştır. 
 • Çok fazla C vitamini bulunmaktadır
 • Diğer sütler gibi alerji yapmaz
Eşek Sütünün Faydaları

Son yıllarda ülkemizde de, çok sayıda eşek sütü satın alınmaktadır. Özellikle bayanların korkulu rüyası olan cilt kırışıklıklarına çok iyi geldiği için, üreticiler tarafından cilt maskesi yapılarak, piyasaya sürülmüştür. Çok ünlü olan Mısır Firavunlarından Kleopatra, güzelliği ile dillere destan olmuştur. Günümüzde bile hala Kleopatra'nın güzelliği tartışılmaktadır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, Kleopatra güzelliğini eşek sütüne borçluydu. 

Piyasada yapılan cilt kremleri son derece cilt üzerinde bulunan gözeneklerin açılmasını sağlarken, aynı zamanda da cildimizin rahat bir nefes almasını sağlamaktadır. Eşek Sütü Faydaları cilt üzerinde bulunan ölü derinin kaybolmasını sağladığı için, cildiniz bir bebek kadar narin ve hassas olacaktır. Eşek sütünü sizlerde cildinize sürer sürmez yarım saat içerisinde aradaki farkı göreceksiniz. Cildinizin sıkılaşmasını sağlayacağı için, yaş ilerledikçe oluşan kırışıklıkları ortadan kaldırmış olacaktır. 

Eşek sütünün yapılan araştırmalarda herhangi bir yan etkisi bulunmadığı için, sizlerde güvenerek kullanabileceksiniz. Eşek Sütünün Faydaları sayesinde artık sizlerde daha sağlıklı olacaksınız.

]]>
Eşek Arısı https://www.esek.gen.tr/esek-arisi.html Sat, 08 Dec 2018 04:04:37 +0000 Eşek arısı, halk arasında bilinen adıyla sarıca arı, normal arılara nazaran son derece iri yapılı ve zararlı bir arı türüdür. Bilimsel anlamda Vespa arı familyasından olan bu yaban arısı türü, Türkiye de dahil olmak üze Eşek arısı, halk arasında bilinen adıyla sarıca arı, normal arılara nazaran son derece iri yapılı ve zararlı bir arı türüdür. Bilimsel anlamda Vespa arı familyasından olan bu yaban arısı türü, Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın pek çok yerinde sıklıkla bulunmaktadır. Eşek arısının boyu lider arılarda 3 santimetreye kadar çıkabilmektedir. Eşek arılarının genel yaşam alanları tam olarak belirli değildir. O nedenle insanların bulundukları alanlara da kovanlarını kurabilmektedirler. Eşek arıları normal arılara nazaran farklı bir şekilde kendilerini savunmaktadırlar. Normal arılar iğneleri yardımıyla düşmanını uzaklaştırırken, eşek arısı ağızlarındaki dişleriyle genellikle düşmanına saldırmaktadır. Eğer çok aşırı bir tehlike anı olursa o zaman da zehirli olan iğnesini kullanmaktadır. Eşek arısının iğnesinin zehri insanlar üzerinde son derece ağır sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir. Alerjik reaksiyonlarla birlikte ölümle sonuçlanma riski dahi bulunmaktadır.

Eşek Arısının Yaşam Şekli

Eşek arısı normal arılara nazaran daha iri yapılı olduklarından, bu iki farklı tür karşılaştıklarından eşek arıları bal arılarına karşı üstünlük sağlayabilmektedir. Bu nedenle bazı zamanlarda, özellikle kurak geçen zamanlarda, eşek arılarının bal kovanlarına saldırarak buralardaki arıları öldürmesi ve balları çalması olaylarına sık rastlanabilmektedir. Eşek arısı normal zamanda yaşam alanı ve kovanı ihlal edilmediği sürece saldırgan olamayabilmektedir. Ancak artan şehirleşme ve insanların artık doğadaki birçok şeye müdahale edebil hale gelmesi nedeniyle eşek arılarının da yaşam alanları insanlarla iç içe olmuş durumdadır. Özellikle haber kanallarına konu olacak derecedeki durumlar dahi ortaya çıkmaktadır. Örneğin; bir evin çatısının tamamının eşek arısı tarafından kovan haline getirilmesi artık karşılaşılabilir durumlar arasındadır. Bu gibi durumlara karşı insanların müdahalede bulunması sonucunda da eşek arılarının insanlara saldırması gibi olaylara sık rastlanılan durumlar arasında yer almaktadır.

Eşek Arısı
Eşek Arısının Beslenmesi

Eşek arısı, doğal ortamda hiçbir şekilde aç kalmamaktadır. Yemek artıklarından, meyve sebze parçalarına, ölü hayvan etlerinden, böceklere kadar geniş bir besin yelpazesine sahip olan eşek arısı rahatlıkla karnını doyurabilmektedir. İnsanların artık yemekleri çöplere dökmesi sonucu artan bu yemekler özellikle eşek arılarının yerleşim alanlarına yönelmesinde büyük rol oynamaktadır. 

Eşek Arısının Üremesi

Eşek arısı diğer tüm arılar gibi üç adımlı bir doğum evresinden geçmektedir. Birinci adım ana yani kraliçe arının kovan içerisine bıraktığı yumurtalarla başlamaktadır. Ancak bu yumurtalar arıların sınıflarına göre farklı yerlere yerleştirilmektedir. Ana arı ve işçi arılar döllenmiş yumurtadan, erkek arı işe döllenmemiş yumurtadan çıkmaktadır. İşçi arıların yumurtalarının bulunduğu gözenekler ile erkek arıların gözenekleri birbirinden farklı olmaktadır. 

Eşek arısı yumurta evresinden sonra larva evresine geçerek ikinci adıma geçilir. Bu evrede larvalar arı sütüyle beslenir. Daha sonra ise bal ve polen verilir. Son evre olan pupa yani kurtçuk evresinde ise artık arı hücreden çıkmaya hazır duruma gelmektedir. Bu hücrelerdeki yumurtaların toplam döllenme süresi 12 gündür. Hücreden çıkan arı 2 gün içerisinde iyice güçlenerek normal halini almaktadır. 21 gün içerisinde ise rengini tam anlamıyla alır. Arıların yumurtadan çıkma süresi arıların türlerine göre değişim gösterebilmektedir.
]]>
Eşek Sütü https://www.esek.gen.tr/esek-sutu.html Sat, 08 Dec 2018 11:19:25 +0000 Eşek sütü, anne sütüne en yakın besleyici özelliği olan süttür. İçeriğinde bol miktarda kalsiyum, şeker ve protein bulunmaktadır. Dünyada en fazla Çin'de üretimi yapılan eşek sütü, faydaları dikkate alındı Eşek sütü, anne sütüne en yakın besleyici özelliği olan süttür. İçeriğinde bol miktarda kalsiyum, şeker ve protein bulunmaktadır. Dünyada en fazla Çin'de üretimi yapılan eşek sütü, faydaları dikkate alındığından üretimi Avrupa'da ve ülkemizde de yaygınlaşmaya başlamıştır. İçeriğindeki şeker ve proteinin yanı sıra, laktozi ve lizozim adlı maddelerin bulunması, savunma sisteminin güçlenmesi ve tümör oluşumunu engellemesine sebep olmaktadır. Bu özellikleri bilimsel çalışmalar ışığında kanıtlanmış bir üründür. Probiyotik özelliğinin bulunması sebebiyle bu konuda da gerekli çalışmaların yapıldığı bilinmektedir. Ülkemizde bir çok şehrimizde kurulan çiftliklerde eşek sütü üretimi yapılıyor olsa da, az bulunmasından dolayı fiyatı yüksektir. Ancak sağladığı faydalar açısından giderek üretimi arttırılan bir üründür. Kullanımı diğer sütler gibi içilerek olmaktadır.  

Eşek sütünün faydaları nelerdir

 • Astım hastalığına karşı faydalıdır.
 • Kolesterolü düşürücü etkileri vardır.
 • Bronşit hastalarına şifa verir.
 • İçeriğindeki mineraller vücudun direnç kazanmasını sağlayarak, bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kanser hastalığını yenmek için vücuda gerekli olan direnci sağlar.
 • İnek sütü gibi alerjik etkisi olmadığından, bebeklere ve küçük çocuklara içirilebilir.
 • Vücutta yağ yakımını hızlandırdığından, form tutmaya yardımcı olur.
 • İçeriğinde bulunan kalsiyum kemik erimesine engel olur ve kemik gelişimini arttırır.
 • Omega 3 sayesinde kalbin korunmasını sağlar.
 • Ateş düşürücü etkisi vardır.
 • Siroz hastalığına karşı tedavi edicidir.
 • Pamukla haricen vücuda ya da yüze sürüldüğünde, cilt sorunlarına karşı fayda sağlar.

Eşek SütüEşek sütü ve anne sütü karşılaştırması

Anne sütüne en yakın süt olarak dikkat çeken eşek sütünde bulunan laktoz %6 oranındayken, anne sütünde bu oran %7'dir. Eşek sütündeki protein  %2,5 oranında, anne sütündeki protein oranı ise %1,5'tur. Ayrıca eşek sütünde bulunan yüksek oranlı lizozim enzimi bakterilerin hücre duvarını parçalamaktadır. Bu sebeple mikroorganizmaların yok edilmesini sağlamaktadır.

]]>
Eşek Şakaları https://www.esek.gen.tr/esek-sakalari.html Sat, 08 Dec 2018 18:16:23 +0000 Eşek şakaları, yapılan kişide çok büyük bir etki bırakması durumunda kullanılan bir deyimdir. Şaka genellikle insanları güldüren, eğlenceli ve neşeli bir ortam yaratan bir durumdur. Şakayı yapan ve şakaya maruz Eşek şakaları, yapılan kişide çok büyük bir etki bırakması durumunda kullanılan bir deyimdir. Şaka genellikle insanları güldüren, eğlenceli ve neşeli bir ortam yaratan bir durumdur. Şakayı yapan ve şakaya maruz kalan için hoş bir ortam meydana getirir. Eşek şakasının sözlükteki anlamı ''Teklifsiz yapılan konuşma dilinde, başka bir kişiye yapılan ağır şaka'' olarak tanımlanır. Toplumda şaka yapan insanlar sevilirken, bu tarz şakaları yapan kişiler itici olurlar. Şaka yaparken karşı tarafı eğlendirmek amaçlanmalıdır. Kişide korku, endişe yaratacak bu tür şakalar kötü sonuçlara sebep olabilir. Yaşamın zor ve sıkıntılı geçtiği dönemlerde, kişilerin birbirine şaka yapmaları biraz neşelenmelerine sebep olabilir. Bunun dozu kaçırılırsa hoş olmayan sonuçların yaşanması kabul edilebilir bir durum değildir. Şakanın kabul edilebilir olanı şakayı yapan ve yapılanın eğlenebildiği ve gülebildiği hallerdir. İnsanları inciten, korkutan bu tür ağır şakalardan uzak durulmalıdır. 

Eşek şakalarına maruz kalan kişilerin yaşadıkları nelerdir

 • Bu tür şakalar yapılan kişilerde ani endişe ve korku yaşanmasına sebep olur.
 • Stres, korku halleri kişilerin kalp rahatsızlığı bulunmasa bile, ani gelişen kalp krizi ataklarına sebebiyet verebilir. Bunun sonucunda istenmeyen ölümlerin yaşanması kaçınılmaz olur.

Eşek ŞakalarıEşek şakalarına verilebilecek örnekler nelerdir

 • Yalnız kalmaktan korkan bir kişiyi, geceleyin korkutmaya çalışmak bu tür şakalara verilebilecek bir örnektir. Şaka yapılan kişi korkudan şaka yapan kişiye zarar verebilir. Bundan kendi de zarar görebilir. Geçmişte bir polis memuruna yapılan bu tür bir şaka, polisin silahıyla şakayı yapan arkadaşlarına ateş açmasıyla sonuçlanmıştır.
 • Biri sandalyeye otururken altından sandalyeyi çekmek, bu tür şakalar arasındadır.
 • Merdivenden çıkarken, arkadan gelenin öndekinin bir ayağını tutması ve düşmesine sebep olması.
 • Kişilere sevdikleri ile ilgili olmayan üzücü haberlerin verilmesi.

İşte bu tür şakalar hoşa gitmeyen sonuçlar doğurabilir. Bunların örneklerini çoğaltmak mümkündür. Çevrenize zarar vermek istemiyorsanız, bunları şaka yerine koymayınız.

]]>
Eşek Türleri https://www.esek.gen.tr/esek-turleri.html Sun, 09 Dec 2018 08:10:54 +0000 Eşek türleri çeşitlidir. Evcil türleri olduğu gibi yabani türleri de vardır. Evcil eşeğin birçok türü vardır. Bunlardan bazıları Boz eşek, Kıbrıs eşeği, Puvatya eşeği, Cezayir eşeği, Habeşistan eşeği gibi t
Eşek türleri çeşitlidir. Evcil türleri olduğu gibi yabani türleri de vardır. Evcil eşeğin birçok türü vardır. Bunlardan bazıları Boz eşek, Kıbrıs eşeği, Puvatya eşeği, Cezayir eşeği, Habeşistan eşeği gibi türlerdir. Bunları dışında yine zebra denilen çizgili yaban eşeği, Asya yaban eşeği, Moğol yaban eşeği vardır. Evcilleştirilen eşeğin atasının Afrika yabani eşeği türünden olduğu bilinmektedir. Eşeğin evcilleştirilmesi Güneybatı Asya'da keçi ve koyun gibi hayvanların evcilleştirilmesinden sonra gerçekleşmiştir. Türlerini saydığımız bu eşekler atgiller familyasındandır. Eşek türünün ortalama yaşı genelde 25 ile 30 yıl arasındadır. Uzun kulakları olan, tüylü ve oldukça inatçı bir hayvandır. İnsanların birbirine söyledikleri eşek gibi inatçısın sözü buradan kaynaklanmaktadır.

Boylarına göre de eşek türleri vardır. Boyları 90 cm olanlara Minyatür eşek denir. Boyları 90 cm ile 150 arasında olan eşeklere standart eşekler denir. Boyları 150 cm den daha fazla olan eşeklere ise büyük eşek  yani diğer adıyla mamut eşek denir. 

 Eşeklerin genel özellikleri

Eşekler, en uysal hayvanlardan biridir. İnatçı olarak bilinen eşeklerin bu yönü onların akıllı ve hisli olmasından kaynaklanır. Zamanla insanların gücünden yararlandığı evcil bir hayvan olmuştur. Ayrıca binek hayvan olarak da kullanılmaktadır. Dayanıklı olması nedeniyle özellikle engebeli arazilerde yük taşıma için kullanılmaktadır. Çalışkan olmaları ve her türlü işi yapmaları nedeniyle daha çok tercih edilmektedir. Hatta bu özellikleri sayesinde, insanlarda çok çalışan ve her türlü işi yapan kişilere eşşek gibi çalışkan sözü  kullanılmıştır.Eşek sadece gücünden faydalanılır. Eti ve sütü genelde kullanılmaz fakat son zamanlarda yapılan araştırmalarda eşek sütünün protein yönünden zengin olduğu ve sağlık açısından birçok faydası olduğu tespit edilmiştir. Eşeklerin belli bir üreme dönemi yoktur. Genelde 12 veya 13 ay gibi bir sürede gebelik dönemi geçirirler. Eşeğin yavrusuna "Sıpa" denilir. 

 Diğer eşek türlerinden örnekler
 • Malta Eşeği; Nesli tükenen bir hayvandır. Boyu 140 cm kadardır.
 • Akdeniz Minyatür Eşeği; Uysal bir hayvandır. Boyu 60-90 cm arasında değişir. Kilosu 100- 200 kg arasındadır.
 • Beyaz Mısır Eşeği; Mısır ve komşu ülkelerde yük taşımada kullanılır. Çok eski zamanlardan beri binek hayvanı olarak bilinmektedir. 
 • Kıbrıs Eşeği; Değerli bir eşek türüdür. oldukça kuvvetli, büyük ve 120 cm boylarındadır.
 • Türk Eşeği; Küçük, siyah ve gri renklerinde türleri olan, inatçı bir eşek türüdür.
 • Mallorca Eşeği; Akdeniz kökenli bir eşek türüdür. Genelde renkleri siyah ağırlıklıdır.
]]>
Eşek https://www.esek.gen.tr/esek.html Sun, 09 Dec 2018 20:59:02 +0000 Eşek, atgiller familyasından olup, ömrü 25 ile 35 yıl arası olan, evcil bir yük taşıma hayvanıdır. Uzun kulaklı, kısa tüylü, inatçı bir hayvandır. Toplumda; merkep, karakaçan, olarak ta adlandırılırlar. Toplu

Toplum arasında inatçı hayvanlar olarak bilinen eşeklerin bu huyları çok akıllı ve hisli olmalarından dolayıdır. Hafızalarına kazıdıkları bir olayı asla unutmazlar. Örneğin; yıllar evvel geçtiği bir yerde gördüğü yılanı asla unutmazlar. Oradan tekrar geçtiklerinde hemen tepki gösterirler. Kısaca ayak direrler. 

Tek toynaklıdırlar. İslami inanışlara göre etleri, sütleri haramdır. Sadece gücünden yararlanmak amacıyla kullanılırlar. Ama Hindistan gibi bazı ülkelerde eti yenilmektedir. Çok sadık bir yapısı vardır. İtaatle her verilen işi yapar. Görmediği yere basmadığından dolayı derin sulara girmez bu yüzden deve kervanlarını eşeğe çektirirler. Deve Üzerinde yükle yüzerek dereyi karşıdan karşıya geçebilir. Fakat hem boğulma riski vardır hem de yükün ıslanma olasılığı. Ama eşek sığ sulardan kervanı karşıya geçirir. Gittiği yolu asla unutmaz bahçeden yükle bırakıldığında eve tek başına gelebilir. 

Eşek

Türleri; evcil eşek, çizgili yaban eşeği( zebra), Asya yaban eşeği, Afrika yaban eşeği, Moğol yaban eşeğidir. Ata göre daha ucuz olduğundan dolayı fakir kırsal alanda tercih edilirler. Gerçi günümüzde makineleşmenin en büyük yararlandığı kesim tarım olduğundan dolayı eşeklere ihtiyaç azalmıştır. Zeytincilik yapılan bölgelerde, engebeli araziden zeytin indirmek amacıyla kullanılan tek hayvan eşekken, şimdilerde sepetli motorlar kullanılmaktadır. 

Yalnız dar ve sarp yollarda rahatlıkla yürümesinden dolayı özellikle Karadeniz insanının vazgeçilmez yol arkadaşıdır. Derisi davul, trompet ve parşömen kağıdı yapımında kullanılır. Aslında az yem yemesi ve hiç masrafının olmamasından dolayı en çok kullanılması gereken bir hayvandır. Ama insanların en çok işine yarayan hayvan olmasına rağmen insanlar arasında adı hakaret terimi olarak kullanılır. Örneğin; “eşek oğlu eşek gibi. Belli bir üreme dönemi yoktur. Gebelik süresi 12- 13 aydır. Tek veya nadir olarak 2 yavru doğurur. Yavrusuna “sıpa” denilir. Ayrıca erkek eşekle, dişi atın çiftleşmesinden “katır”, dişi eşekle erkek atın çiftleşmesinden ”bardo” isimli bir yük hayvanı elde edilir. Ama katır bardoya göre daha dayanıklı olduğundan dolayı, genelde erkek eşekle dişi ata çiftleştirilir. Bunlardan oluşan bu melez nesil kısırdır.

Yakın tarihte sütünün çok faydalı olduğu ve protein yönünden zengin olduğu tespit edilmiştir.2006 yılında Fransa’da yapılan araştırma neticesinde; antibakteriyel özelliğinin olduğu, bağışıklık sistemini güçlendirdiği, siroz tedavisinde faydasının olduğu, kansere karşı koruyucu bir özelliğinin olduğu yönünde sonuca ulaşıldığı açıklanmıştır. Bunun üzerine ülkemizde bir eşek sütü üretimi ve satışı çılgınlığı yaşanmış, litresi 100 lira gibi rakamlarla satışa sunulmuştur. Yazımızın başında belirttiğimiz; gücü ve sadıklığıyla insanların yanında hak ettiği değeri bulamayan eşek sütüyle başköşeye oturmuştur.

]]>